Орден домініканців потрапив до Белза у 1394 році на запрошення князя Земовіта. Невдовзі в місті зводиться дерев’яний костел та келії. В середині 16 ст. їх змінюють вже мурованими. Костел являв собою тринавову базиліку з трансептом та витягнутим циркульним вівтарем. Стіни були укріплені контрфорсами.
Монастир оо.Домініканів з півдня. Архівне фото 1920-х рр.
Протягом свого існування споруда зазнавала значних перебудов, найкардинальніші з яких (розібрали передню частину до трансепту) прийшлися на початок 18 ст. Тоді ж було зведено монастирську дзвіницю, яка збереглася до нашого часу.
монастирська дзвіниця |
Дзвіниця являє собою двоярусну барокову споруду, прикрашену пілястрами з іонійськими капітелями, волютами на фронтонах, ліпним декором.
Поряд із дзвіницею зберігся північний келійний корпус з чотириярусною вежею. Вежа збудована в барочному стилі і увінчана модерновим ажуровим ліхтарем. У 1920 році на ній встановлено годинник, а сам корпус переобладнано на ратушу. Нині тут знаходиться міська рада м.Белз. Обидві будови реставровано у 2006 році.
У 2004 році у 3-му ярусі вежі знайдено єдині вцілілі стінописи монастиря.
Решту споруд монастиря нажаль було втрачено у 1944 році під час запеклих боїв за місто. Від самого костелу радянська артилерія лишила лише фрагменти стін.
північний келійний корпус (нині ратуша) | руїни костелу |
Частина 1. Замочок
Частина 2. Монастир оо.Домініканів
Частина 3. Монастир сестер Домініканок
Частина 4. Дерев’яна церква св. Параскеви П’ятниці
Частина 5. Скульптура Белза
Частина 6. Юдейський слід
Частина 7. Заключна