Подорож Закерзонням. Хотинець
У червні 2013 року на 37-й сесії Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО до списку світового надбання були включені українські дерев’яні храми Карпатського регіону на території України та Польщі. Церкви, які лишилися на території України я відвідував (деякі неодноразово) і до того, як вони набули такого світового статусу та визнання. А от з тими, що лишилися на території Польщі, у так званому Закерзонні (етнічні українські території, що лишилися за т.зв. лінією Керзона – демаркаційною лінією, яку запропонував міністр іноземних справ Великобританії Дж.Керзон для визначення східного кордону другої Речі Посполитої), довго не складалося. То ж у свої минулорічні відвідини Підкарпатського воєводства Польщі вирішив відвідати і їх.
Найпростіша для відвідин пам’ятка з числа дерев’яних церков Карпатського регіону на території Польщі – церква Різдва Пресвятої Богородиці в селі Хотинець (Chotyniec), що в гміні Радимно, Ярославського повіту. Тим, хто мандрує власним авто з України взагалі просто, можна заїхати дорогою, село всього в 10 км від прикордонного переходу Краковець-Корчова.
Я ж добирався з Перемишля – електричкою до Радимно, звідти автобусом до поворота з траси на Хотинець. Від повороту до села якихось 2 км. Скочивши з автобусу першим, я жваво покрокував рівнесенькою дорогою обабіч березового гаю, не обертаючись назад. Тому і не помітив, що всі інші люди (їх було з півтора десятка) мій приклад не наслідували, а лишилися чекати на повороті. за якусь хвилину приїхав інший автобус, який їх всіх забрав до Хотинця :) Але зупиняти його я вже не став, тим паче, погода була чудовою, ніжна зелень берізок і синє небо надихали на розім’яти м’язи і прогулятися в тиші.
Пам’ятка знаходиться в самому центрі села. Орієнтуйтеся на новий костел, що стоїть обабіч центральної дороги. Перед костелом треба повернути ліворуч і пройти до такого собі майдану, де в тіні дерев і ховається вона – церква 17 ст.
Перша документальна згадка про будівництво датується 1671 роком (хоча існує версі про будівництво ще 1613 року). Спочатку споруда могла бути будовою з двома або трьома куполами на барабанах. Над бабинцем була каплиця Благовіщення з зовнішніми галереями. Церкву неодноразово перебудовували, зокрема в 1733, 1858 і 1925 рр.
Церква відрізняється оригінальністю й гармонійністю будови. Храм цілком зведений з дерева, із зрубу. Тридільна у плані, у середині — вівтар, нава, бабинець і передсіння. Куполи на барабанах восьмикутні. Передпокій з двосхилим дахом. Бабинець — триярусний з двома вівтарями.
Дзвіниця, що стоїть поруч з церквою, також походить з 17 ст. але збудована не у Хотинцю. Її сюди перенесли у 1993 році з прикордонного села Торки.
Храм Різдва Пресвятої Богородиці у Хотинцю – один з небагатьох на Закерзонні, який не тільки пережив війну і депортації, але залишався діючим упродовж всього повоєнного часу. Хотинець до другої світової війни – українське село – у 1947 році під час операції “Вісла” було депортовано 740 осіб. Лише 1956 року близько десятка українських сімей повернулися додому. Село заселили поляками. Врятувала храм відсутність у селі римо-католицького костелу. Довгий час церква виконувала роль парафіяльного храму для католиків. Лише з будівництвом нового костелу у 1990-х роках храм повернули греко-католикам, які впродовж 1991-94 рр. його відремонтували власними силами.
Повернутися з села можна автобусом до Радимно. Але прямує він аж Ярослава, то ж можна відвідати і цей повітовий центр, який багатий на пам’ятки. Що зробив і я. Розклад руху автобусів можна побачити у місцевій забігайлівці, що стоїть на розі біля костелу. Хоча найзручнішим ресурсом у плануванні подорожей Польщею громадським транспортом є сайт e-podroznik.pl (най мені подякують за безкоштовну рекламу :) )
Дякую за прекрасну розповідь. Взагалі, ви великй молодець, що так гарно пропагуєте українську культуру
Вам дякую, що читаєте! :)
Гарний матеріал! Як добре, що пам’ятка збереглася, та ще й у такому гарному стані. А всередині ви теж побували? Цікаво, як виглядає інтер’єр.
Ще в мене питання практичного характеру. Якщо подорожувати отак одним днем десь неподалік від кордону, то віза все-рівно потрібна? Чи там якісь інші вимоги до документів?
Дякую!
Дякую!
нажаль всередину не втрапив
Щодо віз. Звісно, якщо Ви живете не при самому кордоні для перетину кордону Вам потрібна віза, без різниці, їдете десь далеко, чи поряд. Виняток – люди, які живуть у прикордонній зоні – у них там щось із прикордонного співробітництва, точно не знаю, як то зветься, можуть щодня до поляків на закупи ходити. Але то тільки для таких мешканців