Дерев’яні церкви Марамуреша. Частина 1 – Колодне

On 10.03.2011 by admin

Марамуреш (Мараморощина) – старовинний історичний регіон в Закарпатті, після розпаду Австро-Угорщини розподілений між Румунією та ЧехоСловаччиною, а відтак – Румунією та Україною. Марамуреш – регіон всесвітньо відомий передусім своєю архітектурою – унікальними витворами дерев’яного зодчества – православними церквами.
Однак, говорячи про всесвітню відомість, ми маємо на увазі передусім церкви Південного Марамуреша (жудєц Марамуреш, Румунія). Там одразу 8
сільських дерев’яних церков 17-18 ст. включено до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Широкому загалу менш відомі церкви Північного Марамуреша – Хустського та Тячівського районів Закарпаття. Поговоримо про найвидатніші з них.

Церква Св.Миколи Чудотворця. вид з південного сходу шлях до церкви

Почнемо з найстарішої. Найстарішої, не тільки зі збережених в Марамуреші, але і у всій Україні.
Мова йде про церкву Св.Миколи Чудотворця в с. Колодне (Тячівський р-н). Збудована вона (важко в те повірити) ще 1470 року!!! Україна не може особливо похвалитися великим розмаїттям мурованих пам’яток такого віку, а тут – дерево!
Звичайно, коли йдеться про архітектуру, тим паче дерев’яну, треба мати на увазі, що впродовж свого існування пам’ятка неодоразово ремонтується, реконструюється, замінюються окремі її елементи. Одначе, як показують дослідження – зруб стін дійсно відноситься до 15 ст. – великі 12 м дубові колоди походять саме з того часу.


вхід до церкви

Згідно з переказами первісно церква стояла в урочищі Одарів на окраїні села і слугувала за монастирську. І лиш 1800 року за відомої Йосифінської касати (ліквідації монастирів в Австрійській імперії) її було перенесено в центр села, з тих пір вона слугувала як парафіяльна.
Вважається, що колодненська церква слугувала взірцем для побудови інших храмів Марамуреша. Такі ж стрімкі вежі над бабинцем, безкупольні, під стрімкими двосхилими дахами бабинець на нава однакової ширини та вужчий вівтар… Зодчі ж колодненської церкви явно ірієнтувалися на готичні західноєвропейські зразки…

старовинний зруб вівтарної частини з архіїчним вікном-хрестом та південної стіни нави

Таким чином колодненьську церкву можна вважати родоначальницею стилю так званої мараморошської готики. Одначе вся штука в тому, що саме колодненську церкву нині до готики і не відносять. Адже орієнтовно ще у 18 ст. вежу над бабинцем перебудували. Шпилясту готичну вежу з чотирма кутовими вежечками (основний атрибут мараморошської готики) замінили на модне в той час барокове завершення з галереєю, дзвоновидним верхом. Тоді ж ймовірно прибудували ганок перед бабинцем та емпору (галерею) над ним.

Ще декілька років тому цю унікальну церкву Україна могла втратити назавжди, аби не кошти посольства США, на які церкву відреставрували у 2008 році.


Подивитися Колодне на мапі більшого розміру

(Далі буде)

Інші статті цієї рубрики:
Дерев’яні церкви Марамуреша. Частина 2 – Сокирниця
Дерев’яні церкви Марамуреша. Частина 3 – Крайниково
Дерев’яні церкви Марамуреша. Частина 4 – Данилово
Дерев’яні церкви Марамуреша. Частина 5 – Олександрівка

One Response to “Дерев’яні церкви Марамуреша. Частина 1 – Колодне”

  • кльово) мені здається, що такі коштовні пам’ятки цікаві туристам з будь-якого куточка Європи.
    чекаємо на другу частину )