Лебедівка. Про “Лебедине озеро”, масонів, а надто архітектуру

On 09.02.2010 by admin

Церква-ротонда Олександри

Маленьке село Лебедівка Кам’янського району Черкащини заховалося серед мальовничих пагорбів Придніпровської височини подалі від перевантажених трас та метушливих шляхів. В це село я йшов пішки 5 км від сусідньої Вербівки, йшов не дарма, адже знав, що тут є одна з архітектурних цікавинок Черкащини – церква-ротонда св.Олександри.


дорога до Лебедівки
дорога до Лебедівки

Спершу про село і його назву. Виникло воно у 17 столітті. Як не важко здогадатися, назва наймовірніше пішла від лебедів, які масово селилися на озері, що колись тут було…
А от більш пізня легенда, яку місцеві люблять оповідати, пов’язана з цілком реальними постатями – композитором Чайковським та власниками довколишніх земель Давидовими. Звісно назва села не могла не породити легенду про те, що творіння геніального композитора “Лебедине озеро” народилося саме тут. Щоправда жителі сусідньої Вербівки відстоюють своє право на місце створення “Лебединого озера”. І озеро своє є, і палац Давидових, де неодноразово подовгу зупинявся Чайковський був саме у Вербівці. Але не будемо підключатися до суперечки двох сусідніх сіл, хто з них надихнув композитора, і де саме писалося те його творіння. Адже очевидно одне – джерелом натхнення була краса нашої землі.

центр Лебедівки
центр Лебедівки

Та повернімося до Лебедівки. Важко відслідковувати, хто чим в цих краях володів, і коли те чи інше село переходило з рук в руки. Адже незважаючи на загальну приналежність земель цього краю роду Давидових, землі ці продавалися, перекуповувалися, дарувалися, програвалися у карти… Тому окрім Давидових у згадках постійно мельтишать постаті з якихось більш мілких родів на кшталт Росцішевського, Стааль, Борзіна, Красовського…

Олександрівська церква

Останній – такий собі гвардії-капітан Порфирій Красовський – у 1843 році і збудував архітектурну атракцію цих країв – муровану церкву-ротонду Святої Олександри.

дорога до храму
дорога до храму

Збудована вона була в стилі пізнього класицизму у досить таки незвичній для православних храмів формі – формі ротонди. Храм-ротонда являє собою купольну центричну будову у вигляді циліндричної башти, піднятої на стилобат. Західний, південний та північний ризаліти акцентовані чотири-колоними портиками тосканского ордеру зі спареними колонами, увінчаними трикутними фронтонами, по осі західного знаходиться східний пристінний портик.

Стіни складені з червоної цегли квадровою кладкою, що закінчуються карнизом. Будівля увінчана пласкою сферичною банею на низькому барабані. В стінах між портиками – півциркульні, а в притворі – повністю круглі вікна.

До середини потрапити на жаль не вдалося, храм на ремонті. Судячи з джерел (Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР): “В декоративном убранстве интерьера широко использованы лепнина и монументальная живопись. Стены отделены от купола лепным карнизом, южные и северные дверные проемы оформлены треугольными фронтонами на кронштейнах, их карнизы украшены живописью в технике гризайль. В восточной части стены — три ниши с полуциркульными перемычками. В западной части ротонды устроены хоры, которым на фасаде отвечает балкон. ”

дзвони на балконі
дзвони на балконі

Є версія, що сакральні споруди такого типу пов’язуються з масонами. Я точно не знаю, чи будувалася ця пам’ятка з якимось масонським підтекстом, але ж має бути якась загадка :)

На початку 80-х років 20 ст. церкву було включено до реєстру національного культурного надбання. Однак час робив своє і церква поступово руйнувалася.

В новіню епоху пам’ятку чомусь оминули, плануючи об’єкти до програми “Золота підкова Черкащини”, певно будувати хатки в Порадівці чи відбудовувати новодєлом княжий Чигирин важливіше. Однак знайшлися спонсори, і як можете судити з фото, храм сяє як нова копійка.


фото на згадку

Як знайти:

Подивитися Лебедівка на мапі більшого розміру

6 коментарів to “Лебедівка. Про “Лебедине озеро”, масонів, а надто архітектуру”

 • ksanka1972

  а моя мама була впевнена, що “Лебедине озеро” писалось у Лебедині (Сумщина). Дорога на Лебедівку схожа на Качанівську, якою я з Парафіївки топала. Знову дорога-дорога… нас кличе у мандри

  • Певно, скільки населених пунктів з коренем “Лебед”, стільки і приписують собі Чайковського :)
   Знаю напевне, що Чайковський на Кам’янщині бував часто і іноді дуже подовгу. На рахунок Сумщини – не знаю, не вивчав це питання.

 • На Сумщині Чайковський провів не менше часу ніж на Черкащині. Жив у Низах, часто бував у Тростянці, а це недалеко від Лебедина. А от за сам Лебедин не знаю)

  • хто зна, де написав він те “Озеро”. Але не кажіть того кам’янчанам. Ревнуватимуть :)

 • А за масонів – то дійсно дуже схоже – храм Бога-Сонця. Наприклад ось http://religion.ng.ru/printed/bogoslovie/1999-11-24/6_mason.html Церква на картинці – місце збору ложі – дуже схожа на церкву у Лебедівці)
  У Яготині http://www.travelua.com.ua/images/foto/kievskaya/yagotin/09.jpg будували Розумовські – стовідсоткові масони. Та і приналежність Давидових і їх оточення до масонської ложі ніхто не заперечує.

  • може і був Красовський масоном, може просто їх наслідував.
   Але ж і традиція будівництва храмів-ротонд бере початок задовго до виникнення масонства як такого