Архітектура Черкас. Будинок А.Майбороди

On 20.04.2010 by admin

Черкаси будинок Майбороди

Однією з небагатьох збережених у Черкасах пам’яток архітектури другої половини 19 – початку 20-го століття є особняк місцевого підприємця А.Майбороди.
Свій статок гарбар Майборода заробив від організації підрядних робіт по будівництву залізниць в Російській імперії. Крім того Майборода мав власний цегельний завод та тартак на черкаському Подолі. То ж коштів мав достатньо, аби замовити собі будівництво розкішного помешкання.
На відміну від інших замовників, Майборода не обтяжував себе пошуком архітекторів з губернського центра – Києва, а замовив виконання проекту місцевому архітектору, а по сумісництву гласному міської думи та товаришу директора міського банку Георгію Корнійовичу Філоферо.
Будинок заклали у 1906 році на розі колишньої вулиці Єрмилівської (нині Пастерівська) та Олександрівського бульвару (бульвар Шевченка).


Черкаси ріг Шевченка та Пастерівської
ріг бульвару Шевченка та вул.Пастерівської. будинок кутається в тіні каштанів

Будівництво тривало 4 роки, в результаті в місті постала ще одна оригінальна споруда, виконана переважно у стилі неокласицизму із еклектичним вкрапленням інших стилів. Прочатково будинок мав 3 великих зали та 7 менших кімнат.

ваза на подвір'ї

Однак родина гарбара мешкала там не довго, бажання заробити більше спонукало А.Майбороду віддати будинок в оренду 2-му жіночому чотирикласному училищу. По революції родина Майбород повернулася у свій особняк, але доля їх склалася трагічно… У 1921 р. будинок було пограбовано, а самого А.Майбороду та його дружину – вбито.

В будинку було влаштовано дитячий садок, а згодом – міську санепідемстанцію, яка міститься тут і нині.

центральний фасад з боку Шевченка
головний фасад з боку бульвара Шевченка

В екстер’єрі будинок добре зберігся. Фасад з бульвару Шевченка має центральний та два бічних ризаліти. Центральний – обрамлений колонами іонічного ордеру та рустованими пілястрами. Бічні ризаліти – півколонами тосканського ордеру з розетками на капітелі.

капітелі колон фронтон бічного ризаліту
фрагмент бічного ризаліту декор карнизу

Прямокутні вікна фасаду також обрамлені пілястрами з капітелями іонічного ордеру, півкруглі вікна бічних ризалітів з сандриками. Будинок увінчує розкішний карниз, оточений сухариком, який на ризалітах має широкий фриз і ступінчасті парапети.

карниз над центральним ризалітом
карниз над центральним ризалітом

Центральний ризаліт прикрашають барельєфні та горельєфні зображення, в яких тулуби крилатих левів переплітаються з декоративними розетками, голови левів з орлиними пазурями, пальмове листя та інші елементи декору… Нижня частина фасаду прикрашена горельєфними скульптурами ваз.

“леви” і “вази”

Архітектурний комплекс доповнює кована огорожа та будівля стаєн, нині перебудованих на офісні приміщення.

стайні нині офіси
колишні стайні, а нині – офіси

Як знайти:

Переглянути Черкаси на карті більшого розміру

8 коментарів to “Архітектура Черкас. Будинок А.Майбороди”

 • gralena

  ухти, дякую за такий подарунок і історію!!! повз цей будинок часто бігала до ліцею, і мріяла що замість санепідемстанції там можна було б відкрити картинну галерею

 • turtat

  Цікаво.
  Може Ви відкриєте серію архітектурних принад рідного міста (дуже до душі опис і фото львівських палаців). Буде цікаво завітати ще.

  • Дякую! Ну власне і почав вже серію :)
   Щодо львівських, є ще напрацювання, та все руки не доходять

 • Змістовна розповідь, якісні фото… Цікаво, а звідки взяв історичну інформацію?

  • прошу!
   не повіриш, в обласну бібліотеку ходив :)
   Поки що інформації вистачає, а потім доберуся і до держархіву :)

 • Prof

  Дякую за пост!

 • Andrew

  Якщо не помиляюся, то одноповерхова стайня знаходилися за основним будинком вздовж вул.Пастерівської, а та будівля, де зараз офіси скоріше була для прислуги.