Лісавєтград. Частина 2. Будинок Барського
У продовження теми, що мені так сподобалося в Кіровограді, сьогодні розповім про певно найдивовижніший будинок старого Єлизаветграда – будинок Барського.
маскарон “Ніч” | тризуб? | маскарони “День” і “Ніч” |
Приватний будинок для підприємця Олександра Барського було споруджено 1900 року за проектом провідного міського архітектора Олександра Лишневського. Видатний російський (а потім і радянський) архітектор саме в Єлизаветграді починав свою самостійну діяльність. За 6 років роботи в місті він став автором таких видатних пам’яток, як Велика синагога, лікарня св.Анни, жіноча гімназія, будинки Вайсенберга та Заславського, але про них згодом. З 1901 року Лишневський жив і творив вже у столиці імперії.
“медуза” над входом | модерновий декор |
Будинок Барського знаходиться в самому центрі Кіровограда за адресою вул.Дворцова (колишня Леніна), 40
Зовні особняк Барського є яскравим відображенням стилю модерн з елементами еклектизму.
сичі… | та змії |
Так, угорі фасад прикрашений маскаронами, що відображають символи дня і ночі, між вигнутими як пагони рослин різьбленими вікнами традиційно модерної форми (не прямокутної) по стіні до основи цоколя спускаються рослинні орнаменти з елегійними мотивами розквітаючих і в’янучих лотоса та лілій. Під вікнами розташовано барельєфи на мотиви «Змі?я, поїдаючого птахів», а середина орнаментальних композицій означена зображенням сичів з розпущеними крилами. Над вхідними дверима розміщена маска медузи — символ фатуму, призначення долі.
Інтер’єри особняка є сплавом архітектурних стилів, притаманних періоду еклектики. В декоративному оформленні парадної половини — вітальні, будуару, передпокою простежуються мотиви стилю рококо, в кімнаті для куріння — знайшли відображення мотиви мавританського стилю, а в оформленні їдальні домінантними є плавні, елегантні лінії орнаменту в стилі модерн. Оригінальна інтерпретація класики вирізняє вестибюль.
люстри та плафони |
Досить цікавою є багата ліпнина плафонів, стелі, падуг, фризів, маскаронів над отворами дверей та вікон, що вдало доповнюється ошатними формами печей-голандок та чепурним декором, ретельно підібраним до особливостей стильового оформлення приміщень.
Особливе враження справляють багатоколірні печі будуара та їдальні, а також витончені глазуровані груби великої вітальні і передпокою, прикрашені позолотою та розписами з невеликими панно, що повторюють класичні пасторальні сюжети.
кахлі |
З 1929 року в приміщенні будинку Барського міститься Кіровоградський краєзнавчий музей. У 2008-2010 рр. проводилися реставраційні роботи.
Переглянути Кіровоград на карті більшого розміру
Лісавєтград. Частина 1. Топоніміка
О, я бачу, ви із ЖЖ народ переманєте до стенделону. Якось треба і собі так спробувати — проте в мене немає стільки гарних фотографій.
та не переманю, бо ж соцмережі зручніші. Одиниці користуються гугл-рідером чи чимось подібним, іншим вистачає мордокниги чи фкантактє. Але ЖЖ потроху таки загибається. Тому стенделон потрібен. В самій мордокнижці, серед того сміття, важкувато щось потрібне знайти