Розваж

On 15.01.2010 by admin

Їх залишилося зовсім небагато. Частину спалено ще під час війни, інші просто покинуті напризволяще, коли з них вибралися колгоспні комори чи інші підсобні приміщення, влаштовані тут, коли в середині 40-х пішли ті, хто хотів би ними опікуватися.
Сьогодні мова піде про одну із ще доживших до наших днів досить рідкісних пам’яток – дерев’яних костелів. Хоча в даному разі мова може йти радше про костелик, або як у нас часто називають такі споруди – “каплицю для поляків”.В село Розваж Золочівського району я потрапив дякуючи Олені та Сашку в компанії Романа та Ніка за наводкою дослідника дерев’яних церков та костелів Львівщини Віктора Громика
Потрапили ми сюди вже поночі, добряче поїздивши просторами Львівського Опілля. Тому даруйте за якість фото, знімалося за допомогою вбудованого спалаху з об’єктивом, що взагалі не призначений для використання з таким спалахом


За версією згаданого вже Віктора Громика, костелик наймовірніше збудували наприкінці 20-х – початку 30-х років 20-го століття для римо-католицької громади села. Сюди ходили також римо-католики із сусіднього села Соболівка, яке повністю знищили у часи війни. За совітів тут було влаштовано колгоспну комору. Тепер, коли село покинули і поляки і колгоспи, він лишився взагалі нікому непотрібним.


Спалах вихоплює гарні гвинтові сходи на хори… Більше в інтер’єрі нічого не лишилося. А колись був навіть орган…


Тепер спалах знаходить лише підгнилі дошки стелі і стін…


Сашко не боїться вилізти на хори, і фотографує звідти

Враження гнітюче. Село стоїть далеко від туристичних трас, тому навряд чи костелику пощастить так, як його співбрату у Язлівчику
Саме село стоїть в 4 км обабіч траси з Золочева на Ожидів. Повертати слід у великому селі Білий Камінь. Сам костелик стоїть в центрі зліва від дороги практично навпроти церкви.

16 коментарів to “Розваж”

 • Сергію, фото костела зовні вийшло дуже ЕФЕКТНО! Мабуть, добряче налякали місцевих спалахом… Як взагалі вам вдалося потрапити в це село в такий час?

  • Дякую, Вікторе!
   Не знаю, як там місцеві, тинялися там якісь, яле вже добряче п’яні :)
   Потрапили, бо дуже хотілося :) То взагалі історія була, як ми у Білому Камені кружляли навколо костелу та будинку культури, весь час натикаючись на бордюри не взмозі знайти виїзд. Зрештою десь таки побачили автівку, що проїхала по дорозі. Добре, що їхали Сашковим джипом, тому переїхали просто через бордюри :)

   • Сергію, в Білому Камені ви кружляли навколо костелу мабуть тому, що довірились топокарті 1 : 200 000. Вона ж показує що на Розваж можна проїхати через центр (біля кост.) в Білому Камені, а насправді Білий Камінь має ОБ`ЇЗНУ дорогу зі сходу – по ній рухається увесь транспорт. Правда пізнього вечора на цій дорозі спробуй побачити хоч будь-який транспорт… На рахунок датування костелу в Білому Камені – можливо його і побудували у 18 ст., але над головним входом чітко видно дату 1904 – мабуть рік останньої перебудови.

    • Так, у нас був джіпіес з такою мапою :) Ну принаймні завдяки йому дізналися, що зупинилися у Розважі біля церкви, тому знайшли і костелик :)
     На рахунок Білого Каменю – мені теж здалося, що костел відносно новий (його я в темряві добре не роздивився), зате симетричні дзвіниці по кутах огорожі і ворота скидалися на більш сучасні. Певно у 20 ст. він суттєво перебудовувався.

 • Ой, та Язлівчик чи там Тадані теж не при трасі…
  Розважу заздрю.

  • Тадані не при трасі, але їм пощастило, що хоч якась громада є. Він же діючий там костел.
   А Язлівчик всього в пару км від Бродів – можна включити в турмаршрут

 • lena_and_alex

  між іншим,як з’ясувалося пізніше в спілкуванні з людиною, яка там народилася, блукали ми на місці колишнього монастиря, а у тому великому і гарному костелі уже давно провалився дах. :(

  • ага, я десь у ваших коментах то вже прочитав
   Порився по нету, у Лукіної білокамінський костел є, є і на сайті Золочівського району. Обидва джерела датують костел 18 ст.
   А от у Громика (є там на дерцерквах Львівщини архів мурованих костелів) – початком 20 ст.

 • Однако, редкое местечко. Да еще в такое время ві его посетили. Создается впечатление, что вы словно шпионы поработали :)

  • ага, типу того :)
   місцеві за щось таке нас певно і сприйняли :)

 • turtat

  Дякую за дивосвітлини

 • Oresta

  Дякую за Ваш ентузіазм. Бачу, що ще не одну диво-знахідку знайду на Вашому сайті. Сумно, що ми тільки описуємо, коментуємо, а зробити нічого не можемо. Це, в жодному разі не докір – і не Вам точно.
  А подяка велика.

 • Oresta

  А Погорільці Золочівського рацону Вас не цікавили?
  Там є деревяна церква ХVІІ чи  ХVІІІ століття.