До підсніжників Холодного Яру

On 09.04.2012 by admin

Холодний Яр – сакральна місцина українського нескорного духу, що має неабияке історичне та культурне значення, проте передовсім – це реліктовий лісовий масив, невичерпне джерело інформації для біологів та екологів, багате на рідкісних представників флори.
Нещодавно нам пощастило побачити одне з природних багатств Холодного Яру – величезний килим первоцвітів – поля квітучого підсніжника складчастого.

Починаємо свій шлях від Креселецького лісництва (Кресельці – присілок холодноярського села Мельники в напрямі Мотронинського монастиря)

Наші провідниці – працівник філіалу «Холодний Яр» Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» Ольга та студент-еколог Інна. Без них навряд чи самотужки змогли би натрапити на плантації підсніжників, надійно захованих серед холодноярських пагорбів та хащів. Та й охороняються вони як працівниками заказника, так і студентами-волонтерами.
Це й на краще. На жаль торгівельний промисел первоцвітами, незважаючи на заборону, у нас не тільки не згортається, а, здається, набуває все більших обертів…

Дорога доволі таки довга, йдемо битим шляхом (який втім має безліч розгалужень – годі й запам’ятати вірну дорогу) серед заростей левурди, що насичує повітря стійким часниковим ароматом. Підсніжники поки що поодинокі. Навіть не розбираюся, чи то складчасті, чи то звичайні білосніжні.

Поки що вдосталь лиш пролісків. Тут вони здебільшого теж незвичні

Пролісок пониклий (сибірський) – Scilla sibirica

Нарешті за черговим поворотом бачимо місце призначення – біологічний заказник місцевого значення “Білосніжний”.
Назвали його так, бо початково виявлені поля підсніжників прийняли за звичайний поширений в наших краях вид – підсніжник білосніжний.
Потім, коли виявилося, що це незвичний для цієї місцевості підсніжник складчастий, заказник вже не переіменовували.
Збереженню та примноженню унікальної популяції підсніжника складчастого завдячуємо невтомному ентузіасту своєї справи, завідувачу філіалу «Холодний Яр» Богданові Легонякові та студентам Черкаського національного університету.

Підсніжник складчастий (Galanthus plicatus), гірський вид, який в Україні поширений лише в Кримських горах – і от – в Холодному Ярі.

Є декілька версій походження цієї рослини в Холодному Ярі. Хтось вважає, що ця рослина тут – природний релікт, що чудом зберігся з давніх часів, коли ліси Подніпров’я та Криму становили єдину екосистему. Можливо, воно і не дивно – Холодний Яр – місцина особлива.

Прихильники іншої версії стверджують, що підсніжник складчастий тут – рослина адвентивна (тобто завезена з інших країв). Дехто навіть звинувачує черкаських біологів в профанації та навмисному завезенні цієї рослини з гірського Криму.

Одначе залишимо ту суперечку науковцям. Мені власне байдуже до того. Звідки би не взялася ця рослина на Черкащині – такої краси я досі ще не бачив

Їх просто маса – безкраїй суцільний килим квітів поміж сірих стовбурів грабів та ясенів.

Інакше як подорож в казку цю мандрівку і не назвеш

Та час збиратися у зворотню дорогу

йдемо іншим шляхом, причому розуміємо це не відразу.

Лише щойно проходимо скіфські вали і опиняємося біля Мотронинського монастиря

Далі ще був монастир, печери під ним, Монастирський став, але то вже тема для інших розповідей

One Response to “До підсніжників Холодного Яру”

  • Катюша Красницкая

    які чарівні все-таки весняні квіти))