Львів непопсовий. “Совіцький” дворик

On 20.02.2012 by admin

Про існування того незвичайного подвір’я я щось чув і раніше, але гадки не мав про його місцезнаходження. На подив, зазираючи з Андрієм Бондаренком до чергового підворіття нічим непримітного будинка на Підзамче, нарешті побачили те, що, власне, і не шукали.


Заходимо у широку браму двоповерхового будинку першої половини 19 ст. в стилі урядового класицизму на вулиці Льва (за номером 2) і опиняємося у великому дворі, покритому плитами й оточеному по всьому периметру двоповерховими офіцинами з балконами. Колись давно (у 1912 р.) тут містилася ресторація Соломона Грішгорна. Нині подвір’я привертає іншим.
Дворик часто кличуть “совіцьким” чи то пак “радянським”. Тут можна побачити і портрети Леніна з Брєжнєвим, і Маркса, і інші атрибути совіцької комуністичної епохи. Одначе його важко назвати таким собі “останнім оплотом комунізму”, які роблять зі своїх помешкань божевільні фанати минулого.
Все набагато простіше. Можливо і дворик не був би “радянським”, мали би мешканці вдосталь старих речей з часів Польщі, а можливо і бабці Австрії. А позаяк з тих часів лишилися лиш старі стіни та чавунна раковина на другому поверсі, експонати свого подвір’я-музею мешканці формували з власних – вже радянської епохи – запасів. Окрім згаданих вождів тут є і портрет Єсєніна, і репродукції “Запорожців” та “Грачі прілєтєлі”, і агітки тих таки радянських часів, і старі подерті крісла з чемоданами та ляльками.

Але весь той непотріб, винесений мешканцями зі своїх квартир, зовсім не створює враження захаращеності, радше – навпаки, затишку (в тіні плетива виноградних лоз) та (ага, ви зараз будете сміятися) навіть смаку.
Відомий дослідник Львова Ігор Мельник запримітив ще один важливий артефакт цього подвір’я, ще на стіні підворіття над поштовими скриньками збереглася стара бляшана табличка зі “Списком мешканців будинку №2 по вулиці Льва б/у №36”. Виявляється, що у 1940-60 рр. такі таблички зі списками мешканців вивішувалися у кожному подвір’ї міста. Збереглася така табличка можливо тільки тут.

Ще одним атрибутом дворику є коти. Їх тут маса, і всі винятково фотогенічні (от тільки я не прибічник котофото). То ж якщо любите цей без сумнівів окремий видатний жанр фотомистецтва – вам теж сюди :)


Переглянути Львів на карті більшого розміру

Інші статті серії: Львів непопсовий

5 коментарів to “Львів непопсовий. “Совіцький” дворик”

 • Tasha-kr5

  Цікаво:) В нашому парадному теж збереглась стара табличка, там цікаві прізвища, треба якось зафотати:)

 • Сергій

  Я в захваті. Мені дуже подобаюється коли виноградна лоза обплітає будівлю. Відразу впізнав портрет Сергія Єсеніна, що на нижньому фотознімку. У мого діда на стіні висів такий же портрет з люлькою, але фотознімком.

 • Alex

  Прочитавши назву теми, перша думка була про космонавтку Світлану Совіцьку  :)

  • Анонім

   то певно було би “дворик Совіцької”. Але ж де йому у Львові взятися? :)

 • Антоша

  отличный сайт. отличная подтематика «Львів непопсовий». сам подобным увлекаюсь, но, к сожалению, не имею хорошего доступа к первоисточникам о том, либо ином интересном месте во Львове, соответственно, ограничиваюсь так сказать мелкими деталями и интересностями города. Непосредственно о совицком дворике, и о табличке со списком жителей – во Львове этот пережиток совка довольно редок, что нельзя сказать о городах «за Збручом», НО я вам и Игорю Мельнику могу сказать, что подобная табличка не единственная, аналогичную я встретил в самом центре на Армянской улице http://instagram.com/p/SNYp0MqSiW/ или http://ic.pics.livejournal.com/vasyabybkin/14368975/2723/2723_600.jpg обратите внимание на фамилии.