Архітектура Черкас. Будинок А.Майбороди

Черкаси будинок Майбороди

Однією з небагатьох збережених у Черкасах пам’яток архітектури другої половини 19 – початку 20-го століття є особняк місцевого підприємця А.Майбороди.
Свій статок гарбар Майборода заробив від організації підрядних робіт по будівництву залізниць в Російській імперії. Крім того Майборода мав власний цегельний завод та тартак на черкаському Подолі. То ж коштів мав достатньо, аби замовити собі будівництво розкішного помешкання.
На відміну від інших замовників, Майборода не обтяжував себе пошуком архітекторів з губернського центра – Києва, а замовив виконання проекту місцевому архітектору, а по сумісництву гласному міської думи та товаришу директора міського банку Георгію Корнійовичу Філоферо.
Будинок заклали у 1906 році на розі колишньої вулиці Єрмилівської (нині Пастерівська) та Олександрівського бульвару (бульвар Шевченка).


Черкаси ріг Шевченка та Пастерівської
ріг бульвару Шевченка та вул.Пастерівської. будинок кутається в тіні каштанів

Будівництво тривало 4 роки, в результаті в місті постала ще одна оригінальна споруда, виконана переважно у стилі неокласицизму із еклектичним вкрапленням інших стилів. Прочатково будинок мав 3 великих зали та 7 менших кімнат.

ваза на подвір'ї

Однак родина гарбара мешкала там не довго, бажання заробити більше спонукало А.Майбороду віддати будинок в оренду 2-му жіночому чотирикласному училищу. По революції родина Майбород повернулася у свій особняк, але доля їх склалася трагічно… У 1921 р. будинок було пограбовано, а самого А.Майбороду та його дружину – вбито.

В будинку було влаштовано дитячий садок, а згодом – міську санепідемстанцію, яка міститься тут і нині.

центральний фасад з боку Шевченка
головний фасад з боку бульвара Шевченка

В екстер’єрі будинок добре зберігся. Фасад з бульвару Шевченка має центральний та два бічних ризаліти. Центральний – обрамлений колонами іонічного ордеру та рустованими пілястрами. Бічні ризаліти – півколонами тосканського ордеру з розетками на капітелі.

капітелі колон фронтон бічного ризаліту
фрагмент бічного ризаліту декор карнизу

Прямокутні вікна фасаду також обрамлені пілястрами з капітелями іонічного ордеру, півкруглі вікна бічних ризалітів з сандриками. Будинок увінчує розкішний карниз, оточений сухариком, який на ризалітах має широкий фриз і ступінчасті парапети.

карниз над центральним ризалітом
карниз над центральним ризалітом

Центральний ризаліт прикрашають барельєфні та горельєфні зображення, в яких тулуби крилатих левів переплітаються з декоративними розетками, голови левів з орлиними пазурями, пальмове листя та інші елементи декору… Нижня частина фасаду прикрашена горельєфними скульптурами ваз.

“леви” і “вази”

Архітектурний комплекс доповнює кована огорожа та будівля стаєн, нині перебудованих на офісні приміщення.

стайні нині офіси
колишні стайні, а нині – офіси

Як знайти:

Переглянути Черкаси на карті більшого розміру

КАТЕГОРІЇ

Коментування закрито