Старовинне волинське містечко, адміністративно зараз приналежне Рівненській області, що однак не заперечує його історичного волинського походження… Перші згадка про місто датується 1113 роком, тоді місто звали Коливань. Зараз про це нагадує лише вітраж на залізничному вокзалі…
Віадук |
Бастіон |
Сам замок розміщено на високому трикутному пагорбі над рікою Стублою. В давнину її води слугували джерелом води для наповнення рову навколо замку. Замок був в плані нерегулярним, складався з чотирьох корпусів, що розміщувалися чотирикутником, та двох бастіонів (один захищав в’їзд до замку, інший – підступи з боку Стубли).
Замок було перебудовано під потреби власника. Єзуїти там прохазяйнували до 1773 року, коли Клевань відійшла до Австрії. З тих пір і до 1817 р. замок стояв пусткою.
Згодом Костянтин Чарторийський організував тут польську школу. В той час Клевань вже належала Російській імперії, і після польського повстання школу було закрито. Знову тут була пустка аж до 1877 року, коли Олександр Чарторийський продав замок уряду. Відтоді там розміщувалося управління маєтків царської родини. Однак у першу світову, в 1915 році, замок було зруйновано. За нової влади тут розміщувалися і школа-інтернат, і НКВС-ники, і проф-техучилище, і ЛПТ… Певно від останнього збереглися такі «автентичні» кахлі на стінах… А тепер тут знову пустка… За даними сайту ОКО у 2005 році цю споруду передали будівельній компанії для побудови житлово-готельного комплексу.
На подвір’ї |
Кахлі |
Піднімаємося назад до Троїцької церкви і проходимо повз неї на той самий віадук… Скрізь лише сліди руйнувань і пустка… Жодних слідів «будівельної компанії». Лише порожні пляшки та одноразові шприци на подвір’ї колишнього замку. І пусті пройми вибитих вікон, зірваний дах, облуплені стіни… Трохи моторошна картина. Хочеться покинути цю пустку і вирватися на волю…
Загалом із показаних 0,5 км до залізничної станції «Клевань» довелося бігти добрих 3,5 км, тому, встигли відмітити лише ще одну дерев’яну православну церкву біля вокзалу, традиційно вифарбувану у синій колір…
Старовинна Коливань-Клевань відома не лише своїм звитяжним історичним минулим. Були і чорні сторінки… Як одна з недавніх в історичному масштабі. Мова про волинську трагедію 1943 року. Тодішнє переважно польське містечко було практично знищене силами УПА у відповідь на аналогічні дії польської армії Крайова в українських селах… На війні, як на війні, одвічна жорстока істина. Однак, згадуючи взаємні образи, варто не рахувати пропорції вбитих, з’ясовуючи хто ж постраждав більше і хто більше винен, хто почав першим, а зрозуміти і пам’ятати, що найвищою цінністю є життя кожної окремої людини не залежно від національності чи віросповідання…
UPD. Дякую Tyche History за поправку. Волинська трагедія Клевані не торкнулася. Поляків було виселено вже за радянської влади у 1947 р.
Зараз костел у переважно православному Клевані відроджується. Прихожан ще небагато, Клевань не має власного ксьондза, він приїздить по неділях з Луцька. Але маємо надію, що саме зараз зароджуються ці паростки порозуміння, міжнаціонального та міжконфесійного миру. Як то і личить справжнім сучасним европейським народам.
Повністю фотогалерею Клевані можна побачити тут