Відразу за останніми хатами Сокирниці починається наступне село – Крайниково. Тут також збереглася унікальна дерев’яна церква у стилі мараморошської готики, до того ж найстаріша з чотирьох збережених. Церкву святого Михайла було зведено ще 1668 року.
Нині церква ховається в розкидистих кронах велитенських вікових дубів. Тому взимку церкву можна розгледіти краще
Але і влітку в тіні старих крон вона виглядає величаво і загадково. Особливо на контрасті білого надгробного хрета, що стоїть на подвір’ї
Відчуття монолітності породжується унікальним ганком, який на відміну від інших мараморошських церков є закритим, рубленим. Лише невеликі трикутні вікна з зубчастим профілем, схожі на амбразури в оборонних спорудах, виділяються на бокових стінах ганку. Аркада на емпорі також не охоплює бічних стін бабинця. Це так само підсилює нерозчленованість об’ємів нави та бабинця. Подібно до храму в Сокирниці – такий же високий шпиль, розміщений на підсябитті, чотири кутові декоративні вежечки…
Як і у інших храмів цієї групи нава та бабинець ширші за вівтарний зруб та мають піддашшя
Крайниківський храм цікавий ще й тим, що вівтарна частина набагато вужча нави, чим створюється ефект значної компактності храму.
Але особливо вразив мох, яким буквально повністю вкритий гонтовий дах пам’ятки. Густа тінь від крон дерев, що обступають з усіх боків храм, зелений мох, старовинні темні зруби – все це створює відчуття казковозті і втаємниченості…
В інтер’єрі зберіглися також унікальні розписи технікою малювання по полотну з наступним його наклеюванням на зруб.
Переглянути Крайниково на мапі більшого розміру
(Далі буде)
Інші статті цієї рубрики:
Дерев’яні церкви Марамуреша. Частина 1 – Колодне
Дерев’яні церкви Марамуреша. Частина 2 – Сокирниця
Дерев’яні церкви Марамуреша. Частина 4 – Данилово
Дерев’яні церкви Марамуреша. Частина 5 – Олександрівка