Скалат

On 10.02.2010 by admin

Скалатський замок

Невеличке містечко у Підволочиському районі Тернопільщини на шляху до Гусятина. Всього якихось 30 км від обласного центру. Добиратися немає жодних проблем, через містечко проходить траса на Гримайлів та Гусятин, маршрутки курсують дуже часто.
Місто виникло у 1564 році як прикордонна твердиня Речі Посполитої на р.Збруч і досить скоро отримало магдебурзьке право (1600 р.) .


Скалатський замок

Невдовзі було збудовано і головну його принаду – Скалатський замок (1630 р.). Розташований він майже у центрі міста ближче до в’їзду з боку Тернополя (хоча колись охороняв під’їзди до міста) у заплаві ріки Гнилки. Фундатором замку був мечник Кшиштоф Віхровський. Підступи до замку з двох сторін охороняв глибокий рів, з інших – болота. Не відкидається також оборонна роль неподалік розміщеного ставу, який існував ще й тоді.

Збудований з пісковика, замок наближений в плані до квадрату, хоча планування не строго симетричне, північна стіна має у довжину 92 м, південна і західна – по 72 м, східна – всього 63 м.
По кутах замок має чотири наріжні п’ятигранні вежі, які орієнтовано строго по сторонам світу.

Уздовж східного муру містилося панське помешкання. До протилежної, обводової, стіни прилягав комплекс господарських приміщень. Замок був розрахований для утримання та забезпечення бойової діяльності цілого гарнізону. В північній оборонній стіні знаходилася в’їзна брама. Оборонне значення втратив після значної руйнації під час воєн з турками наприкінці 17 ст. Тоді ж новий власник замку Ян Фірлей перебудував його на власне житло. На замковому дворі, поблизу східної стіни, вирос палац. Але від нього нічого не лишилося, дві світові війни стерли його з лиця землі… Що лишилося, можна бачити на фото:

двір замку, кутова башта та вхід до підземелля
двір замку, кутова башта та вхід до підземелля

Башти – чотириярусні з цоколем-підвалом. При перебудові у 19 столітті на кошти графа Ростовського архітектор Теодор Талевський відреставрував башти замку в неоготичному стилі. Тепер це імпозантні накриті високими шатровими черепичними дахами споруди. У 2004 році буря позривала з дахів черепицю, наслідки ще можна бачити на фото (фотографовано у квітні 2007 року коли тривала реставрація). До 2009 року всі вежі було відремонтовано.

Перший і другий яруси окрім круглих та квадратних бійниць мають також характерні для подільських замків тричасні бійниці, третій ярус – машикули. Бійниці четвертого ярусу у формі замкової щілини. Вхід в підвальний ярус кожної з башт здійснювався через довгий тунель з двору. Нині підземелля засипані. Але серед дослідників існує версія, що підземні ходи поєднують замок із Теребовлянським та Збаразьким. Місцеві ж стверджують, що підземелля простягаються аж до Гримайлова.

Стіни твердині ще на початку 20 ст. були високими, мали оборонний вигляд, однак буря першої світової значно поруйнувала замок. Нині стіни збереглися від рівня рову до рівня території і фактично грають роль підпірних стін:

Поблизу замку стоїть костел св.Анни. Він сучасний (збудований у 90-х 20-го століття) на місці збудованого у 1827 р. і бо-зна-з-якою-метою висадженого у повітря у 50-х роках того ж буремного століття.

Ще одне фото костелу. Хоч і новодєл (причому зовсім не повторює вигляд свого попередника), але все ж непоганий:

Є в Скалаті ще й церква:

дати побудови не знаю, але здається теж нова. І така от дзвіничка біля, здається, ще одного храму, що будується:

В центрі містечка стоїть пам’ятник Богдану Хмельницькому. Його козаки теж неабияк долучилися до руйнування замку

Є ще синагога, перебудована на електростанцію а нині закинута, пара сецесійних кам’яниць… Але в першу чергу Скалат звичайно ж популярний своїм імпозантним замком. То ж сюди обов’язково треба заїхати, тримаючи курс на Медобори, Гусятин, Сидорів

Як знайти:

Дивитися Скалат на мапі більшого розміру

5 коментарів to “Скалат”

 • Церква Преображення, 1872 р.; дзвіниця справді нова. Дякую за прекрасну серію фото, я весь час слідкую за вашими подорожами і дуже з них тішуся.

 • Нюрочка

  Надзвичайно цікавий ресурс! На вашому сайті просто надзвичайні фото цікавих місцин, при цьому ще і змістовні розповіді та історичні факти!
  Якщо можна запитати, чи будуть матеріали про цікавинки у Київській області?

  • Дякую!
   По Київщині є дуже багато матеріалу, буду готувати

 • Христина Стебельська

  Ave, Europa! Cкалату 500 років у 2013. Як його уродженка радію, що ще один сайт представив старовинне замкове місто. Воно дуже цікаве і трошки призабуте. А туристичні маршрути України мають часто сюди запрошувати. Місто має унікальну історію. Сюди їдуть туристи, краєзнавці, історики світу. Автор фото зробив їх до реставрації замку. Зараз фортеця виглядає величніше. Місто Магдебурзького права. Місто-фортеця героїчної української історії. Місто, завдяки якому українці завжди пам’ятали, що вони – європейці. AVE, SKALAT!