Цікавинки Ужгорода. Міні-пам’ятники

On 10.10.2012 by admin

В продовження розповідей про найзахідніший обласний центр України. Сьогодні про сучасне мистецтво. Мова піде про творіння талановитого ужгородського скульптора Михайла Колодка – міні-скульптури, встановлені на перилах при всіх набережних Ужа.

Ужгородська “Свободка”

Першою була міні-скульптура Свободи. Офіційно вона носить назву “Маяк Ungvar” і присвячується закарпатському флоту (її встановили влітку 2011 року на честь ужгородської річкової регати). Але неофіційно її називають лагідно “Свободкою”. Вочевидь це найменша статуя Свободи у світі і одночасно найменший діючий маяк (фігурка заввишки 17 сантиметрів тримає світильник, у якому блимає світлодіод). Скульптуру встановлено на перилах пішохідного мосту через Уж з боку Православної набережної (див. мапу внизу статті).

Нині стало доброю традицією одягати Свободку з різноманітні строї до різних свят. Так на день Незалежності та день заснування Угорщини Свободка вдягалася в українське та угорське національне вбрання, до дня міста “сіла” в бочку з виноградом, була школяркою, нареченою, юдейкою (до Рош А-шана)…

“Свободка” на День Незалежності та день заснування Угорщини (фото з mukachevo.net)
до свята наречених та дня міста (фото з Закарпаття. Про головне)

Наступним творінням Колодка стала скульптурка Миколайчика. Офіційно носить назву “Посланець св. Миколая в Ужгороді” і стоїть на перилах набережної Незалежності неподалік 1-ї гімназії.

За пам’ятником Фенцику (між синагогою та театром) на перилах 7 травня 2012 року (спеціально до концерту Будапештського філармонічного оркестру під керуванням Золтана Кочіша) встановили скульптурку композитора Ференца Ліста. Невдовзі вона постраждала під час літнього буревію, який звалив старезне дерево прямо на міні-пам’ятник, але невдовзі фігурку Ліста відновили.
А 10 липня цього ж року на протилежному боці Ужа перилах Київської набережної встановили нову міні-скульптурку, у якому кожен може впізнати легендарного Швейка. Швейк тримає в руці кнедлик і замріяно дивиться кудись в бік Карпат, а може просто віддає честь, промовляючи своє незабутнє “насмілюсь доповісти” :)
Сам скульптор стверджує, що встановив Швейка там спеціально. В тому місці старі перила містять сліди останньої війни – дірки від куль. То ж скульптор сподівається, що його скульптура таки завадить знищенню пам’ятки історії “покращаторами”.

Ференц Ліст Швейк

Неподалік Швейка перила закручені в вузол. Не знайшов інформації, чи то також робота Колодка, чи когось іншого. Але нехай буде в цій компанії.
Також Колодко виготовив макет ще одного міні-пам’ятника, на цей раз присвяченого угорському композитору та збирачу фольклору Бейлі Бартоку, який народився і розпочинав кар’єру на Закарпатті. Але чи встановлена вже та скульптура, чи ще ні, я не знаю. Принаймні я її не знайшов (судячи з фото мала би десь бути на набережній Незалежності). Тому на фото лиш макет.

Бейла Барток (фото з Вся Закарпатська правда)


Переглянути Ужгород на карті більшого розміру

5 коментарів to “Цікавинки Ужгорода. Міні-пам’ятники”

  • Tigrushka M

    Спасибо за такие интересности!!!

  • Скільки всього пропустила :) Коли була в Ужгороді, то тільки зі Свободкою познайомилась. Треба ще з’їздити :)

    • haidamac

      я теж починав зі Свободки :)

Trackbacks & Pings